Gospodarstwo

Poziom zadowolenia mieszkańców
Niezadowolenie mieszkańców jest groźne gdyż powoduje ono utratę części produkcji( ogranicza produkcję materiałów) lub całkowicie wyłącza produkcje a także uniemożliwia budowę nowych budynków. Natomiast pozwala rozbudowywać już istniejące. Niezadowolona wioska jest też latwym lupem dla obcych wojsk. Bardzo rzadko mieszkańcy podejmują próbę obrony jeżeli są niezadowoleni z dotychczasowego władcy.

Ilość wolnych mieszkańców
Liczba podaje aktualną ilość wolnych mieszkańców. Wolni mieszkańcy są potrzebni do budowy budynku lub w celu zwiększenia liczebności do wojska(rekrutacji).

Populacja
Liczba przedstawia całkowitą liczbę mieszkańców. Nowi mieszkańcy pojawiają się wraz z rozwojem gospodarstwa, mieszkańcy którzy polegli w walce (np. armia) będą pojawiać się w wiosce/mieście z prędkością 5 mieszkańców na godzinę.

Transport
Służy do wymiany towarów pomiędzy Twoimi wioskami

Statystyka wioski *
Statystyki ułatwiające zarządzanie wioską i podejmowanie decyzji podczas jej rozbudowy. Wartości w kolorze czerwonym oznaczają iż powinieneś jak najszybciej zredukować braki tego towaru.

Historia wioski *
Historia wioski obrazuje jak rozbudowywana była twoja wioska i ile "lat" upłynęło od postawienia pierwszego budynku.

Obrót towarowy
Umożliwia handel z kupcami poruszającymi się po kontynencie. Kupcy jednak przy sprzedaży mają pewne ograniczenia. Możesz nabyć tylko 8 godzinną produkcję Twojej wioski  pod warunkiem ze stan towaru w twojej wiosce jest niższy. Np Twoja wioska produkuje na godzinne 2 j. drewna. Stan  tego towaru w wiosce wynosi 10 j.
Oznacza to ze maksymalna ilość którą możesz zakupić to  2j * 8h - 10j = 6j. W przypadku gdy Twoja wioska nie produkuje jakiegoś towaru kupcy zakładają iż produkcja w  wiosce jest na poziomie 1

Widok prosty
Gracz ma możliwość zmiany widoku wioski z graficznego na prosty i na odwrót

Jak założyć lub zdobyć kolejną wioskę ?
Po rozbudowaniu gospodarstwa i koszar do maksymalnego poziomu pojawia się opcja wysłania osadników. Zalecamy budowę kolejnych wiosek w tej samej lokalizacji. W jednym regionie mogą znajdować się 4 wioski co wpływa na zdolności obronne a także po wybudowaniu 4 wioski istnieje możliwość przekształcenia ich w miasto. Wioski stają się wtedy dzielnicami.

* - opcja Premium

Najistotniejszym posunięciem jest zabezpieczenie sobie produkcji surowców.
Żywności (mięso,pieczywo)

* gospodarstwo -> młyn -> piekarnia : pieczywo
* gospodarstwo -> hodowla bydła -> rzeźnia : mięso

Surowców (drewno,kamień,narzędzia)

* tartak : drewno
* kamieniołom : kamień
* warsztat : narzędzia

Są to podstawowe potrzeby wioski by była wstanie rozwijać dalej budynki
i nie ponosiła strat związanych z nie zadowoleniem jej mieszkańców.

Uwaga! Raporty produkcyjne do 15 poziomu budynku gospodarczego pierwszej wioski tylko raportują wystąpienie niezadowolenia w wiosce. Natomiast w momencie gdy posiadasz budynek gospodarczy na poziomi 16 i większym niezadowolenie będzie faktem i wpłynie na produkcję wioski. Pamiętaj więc że budując budynek gospodarczy na poziom 16 powineneś już starannie zadbać o zbilansowanie potrzeb i produkcji wioski
Każda następna wioska musi być balansowana od postawienia pierwszego budynku

Przy rozbudowywaniu wioski pamiętaj zawsze o zabezpieczeniu łańcucha zywnosci!

Bardzo istotne jest też dokładne zapoznanie się z raportem produkcyjny. Zawiera on bardzo przydatne informacje. Im szybciej nauczysz się z niego korzystać tym lepiej.

Uwaga! Jesli jest to Twoja jedyna (pierwsza) wioska niezadowolenie nie wystepuje. Niemniej jednak należy zwracac uwage na poziomy produkcji i zuzycia surowcow ktore znajduja sie w raporcie gospodarczym. Ulatwi to zapoznanie sie z mechanizmami wystepowania niezadowolenia. Są to podstawowe potrzeby wioski by była wstanie rozwijać dalej budynki i nie ponosiła strat związanych z nie zadowoleniem jej mieszkańców.
Wykorzystaj również pierwsze dni na rozpoznanie terenu, nawiązanie kontaktów z sąsiadami. Zapoznanie się z najbliższą okolicą może być nieocenione.